Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Tollakkal fedett testű, kétlábú, kétszárnyú, nagy többségében repülni tudó, tojással szaporodó, melegvérű gerinces állat, a házi szárnyasok kivételével. → Állandó madár; → csonttollú madár; → égi madarak; éjjeli madár; → énekes madár; → éneklő madár; hasznos, kis madár; költöző madár: vándormadár (1); → ragadozó madarak; a madár dalol, fészket rak; (népies) ahol a madár sem jár: távoli, elhagyatott vidéken; (tréfás) hol jársz itt, ahol a madár sem jár?: hol jársz erre, mi szél hozott ide?; → elereszti a madarat. Szóláshasonlat(ok): él, mint madár az ágon: gondtalanul, vígan él; annyit eszik, mint egy madár: feltűnően keveset eszik; szabad, mint a madár: nincsen semmi megkötöttsége, teljesen sz. □ Madarat, Nem egyet, Százat is meglőnek. (Arany János) Rettenetes égiháború keletkezett, a barmok bőgtek az istállóban, tyúkok, madarak elbújtak. (Mikszáth Kálmán) Egy francia katonától szürke tollú, piros lábú madarat vettem két frankért. (Kuncz Aladár) || a. (állattan) Madarak: az állatoknak ezeket és a házi szárnyasokat magában foglaló osztálya (Aves). || b. (átvitt értelemben) Ritka madár: nagy ritkaság. Ritka madár a jó barát, az igaz barátság.
2. (átvitt értelemben, rosszalló, gúnyos) <Csak ilyen jelzős kapcsolatokban:> derék, drága, gyönyörű, szép madár: olyan személy, akinek erkölcsi magatartása egyben-másban kifogásolható; jómadár. □ Hát végre hurokra kerültél, te drága madár. (Eötvös József) Amint kiléptünk, a kocsmáros ilyesmit morgott utánunk: Derék két madár: ugyan összeillenek. (Petőfi Sándor)
3. (tájszó) Kelempász v. kelempájsz madár: mókus.
Szólás(ok): madarat lehetne vele fogatni: nagyon jólelkű; nagyon örül vminek. Közmondás(ok): Csúnya (v. nem jó) madár az, amelyik a saját fészkébe piszkít: csak a hitvány ember keveri rossz hírbe, rágalmazza övéit, hozzátartozóit, szűkebb környezetét. Madarat tolláról, embert barátjáról: mindenkire jellemző, hogy kivel barátkozik. Nem azé a madár, aki megfogja, hanem aki megeszi v. nem azé a madár, aki utána jár, hanem aki megfogja és meg is kopasztja: a cselekvések sorában az utolsó mozzanat dönti el, kié a siker.