Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

LITÁNIA főnév ..iát, ..iája, (népies) létánia
  • 1. (vallásügy) <Katolikusoknál és görög keletieknél> rendsz. ritmikus szertartási szöveg, amelyet a pap v. az előimádkozó és a hívek párbeszédes formában énekelnek, ill. imádkoznak. Elmondják, elimádkozzák a litániát. □ Az Úr a mennyezet kéklő mezőin Örömmel nézte: ime a világ, Hozzá esengtek … A mély kórusból a litániák. (Juhász Gyula) A kórus padján egymagam ülök én | … Szól a litánia: lelkem, hallgass! (Babits Mihály)
  • 2. (vallásügy) Az a rendsz. délutáni v. esti istentisztelet, amelyen ezt mondják. □ A pap a szomszéd faluba lakik: odajárunk mink misére, létániára. (Gárdonyi Géza)
  • 3. (átvitt értelemben, gúnyos) Hosszadalmas, unalmas felsorolás, beszéd. Egész litánia volt, amit elpanaszolt. Elmondta újra az egész litániát. □ Sok szép tulajdonságomat elsorolta, … de egyet kifelejtett a litániából. (Csiky Gergely) Mind báró, s mindnek egész litánia a neve. (Ambrus Zoltán) litániáz v. litániázik.