Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

LAKAT főnév -ot, -ja
  • 1. Levehető függő zár, amelynek kulccsal nyitható és zárható U alakú kampója (ütközője) a bezárandó tárgyon levő sasszemen áthúzva annak ajtaját, fedelét zárt állapotban rögzíti. Biztonsági, kettős, láncos, patent lakat; lakat alatt tart vmit: elzárva, hozzáférhetetlenül őrzi; (átvitt értelemben, bizalmas) lakat alá kerül vki: börtönbe zárják; (átvitt értelemben, bizalmas) lakat alá tesz vkit: bebörtönzi; (átvitt értelemben, bizalmas) lakat alatt van vki: becsukták, börtönben őrzik; (átvitt értelemben) lakat alatt van vmi: elzárva tartják, nagyon féltik; becsukja, bekattintja, felteszi, kinyitja, lefeszíti, letöri, leveri a lakatot. □ Az ajtót szomorún behajtja Majd kerüli azt is, rázárja lakatját. (Arany János) Sehol sincs lakatra téve vagy kulccsal zárva az udvari ajtó. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben) □ Megbukik a kizsákmányolás, … s börtönről, gyárról lehull a lakat. (József Attila)
  • 2. (műszaki nyelv) Alkatrész az esztergagép szánján, a szán függetlenebb mozgatása végett.
  • 3. (átvitt értelemben, bizalmas) <Állandósult szókapcsolatokban a hallgatás, a titoktartás jelképeként:> lakat a szájra!: hallgass (róla)!; lakat van a száján: kényszerűségből hallgat, nem mond el vmely titkot; lakatot tesz a nyelvére, a szájára: elhatározza, hogy nem fog beszélni, titkot fog tartani; majd lakatot teszek a szádra!: majd elhallgattatlak, megtanítlak hallgatni. □ Asszonycseléd nem állná ki, hogy napról napra lakatot vessen a szájára, s elhallgasson minden rossz hírt. (Jókai Mór)
  • Szóösszetétel(ek): lakatforma.
  • lakatocska; lakattalan.