Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

KÜLÖNBSÉG [külömpség] főnév -et, -e [ë, e]
  • 1. Általában az a tulajdonság, sajátság, jellegzetesség, amelyben két v. több összehasonlított személy v. dolog egymástól különbözik, v. amelynek alapján egymástól különbözik, v. amelynek alapján egymástól megkülönböztetik őket; eltérés, különbözőség. Csekély, jelentéktelen, nagy, óriási különbség; → ég és föld a különbség v. ég és föld különbség van köztük. Mi a különbség a kutya és a róka közt? Az a különbség a kettő közt, hogy … Nincs köztük semmi különbség. Alig van köztük valami különbség. Micsoda v. mekkora különbség van a múlt és a jelen közt! Nem látja a különbséget. □ Nem úgy mentem, amint jöttem; Nagy különbség volt közöttem, Aki valék azelőtt, S aki lettem, látván őt. (Kisfaludy Sándor) Lássa meg ő is, mi a különbség a kökény meg a cseresznye között. (Tolnai Lajos) || a. Az a mennyiségbeli eltérés, amely az összehasonlított dolgok (ritk. személyek) mennyisége, mértéke, foka között van. Értékbeli, hőmérsékleti, magasságbeli, súlybeli különbség; (régies) nem tesz különbséget: nem számít (II. 2), nem fontos, nem lényeges. Nagy a különbség az első és a többi helyezett között. Tíz centi a különbség a két testvér közt. Csak öt kiló köztünk a különbség. Csekély különbséggel győzött. □ A cél itt van; a vár ugyan rossz vár lesz, dehát az nem tesz különbséget. (Jókai Mór)
  • 2. Az egyik fél javára, előnyére, ill. a másik hátrányára történő megkülönböztetés. Különbséget tesz vkik, vmik közt: a) megállapítja köztük az eltérést, megkülönbözteti őket; b) az egyik fél előnyére, ill. a másik hátrányára cselekszik; kedvez vmelyiknek. Nem tesz különbséget gyerek és gyerek közt. A magyar alkotmány nem ismer el jogi különbséget férfiak és nők között. □ Az új törvény a magyar és egyéb lakos közt semmi különbséget sem tesz. (Arany János) Nem tudott ember és ember közt különbséget tenni, legkevésbé az iskolában. (Kosztolányi Dezső)
  • 3. (kissé bizalmas) Személyek, csoportok magatartása, felfogása, vélekedése közötti eltérés; nézeteltérés. Éles különbség volt köztük irodalmi érdeklődés tekintetében. A különbség köztünk az, hogy én jónak tartom ezt a könyvet, te meg nem. Minden rendbe jött, nincs már köztünk semmi különbség.
  • Szóösszetétel(ek): 1. különbségtétel; különbségtevés; 2. korkülönbség; osztálykülönbség; pártkülönbség; szintkülönbség; valláskülönbség; véleménykülönbség.
  • különbségi.