Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Monarchikus államnak rendsz. örökösödés v. esetleg választás útján hatalomra került férfi uralkodója, ill. ennek címe; az uralkodó fejedelemnél nagyobb, a császárnál kisebb rangnak tekintik. A belga, a dán, a görög király; → apostoli király; → kalapos király; Isten → kegyelméből való király; törvényes, választott király; → vegyesházbeli királyok; → zsoltáros király; → három királyok napja; a király személye → körüli miniszter; (tréfás) oda megy, ahova a király is gyalog jár: illemhelyre megy; (túlzó) ilyet még a király sem evett: pompás, finom étel; a királyt → szolgálja; királlyá koronázzák; királlyá v. királynak kiált ki (→ kikiált) vkit. Mátyást a Duna jegén választották királlyá. □ Mindenkinek barátság, kegyelem, Csak a királyoknak nem, soha nem! (Petőfi Sándor) Ha a király sohajt, Mindég az összes nép nyög arra jajt. (Arany JánosShakespeare-fordítás) Még egyre látom csöpp kezét | nagyobb örömmel ontanám | kis ujjáért a csobogó vért, | mint száz királyért, lobogóért! (Babits Mihály) || a. (népies) Vmely mesebeli ország v. nép leggazdagabb ura, uralkodója. Tündérország királya. Volt egyszer egy király és annak három lánya. Uram, királyom, életem, halálom kezedbe ajánlom. □ Az óriások elszomorodának A legöregebbik szólt János vitézhez: | " mi téged ime királynak fogadunk, Csak ne bánts minket is, jobbágyaid vagyunk". (Petőfi Sándor) || b. (ritka) Királynő (1). □ Királyunk, Mária Terézia alatt a család kincseiről, gazdagságáról mesék keringtek. (Mikszáth Kálmán)
2. (átvitt értelemben) A hozzá hasonlók közül a legkiválóbb, a legtekintélyesebb vki, vmi. Vminek → koronázatlan királya; az állatok királya: az oroszlán; a madarak királya: a sas. □ Marcinak Hortobágy volt rendes tanyája, | Hortobágy, a puszták óriás királya. (Petőfi Sándor) Tokaj, a bortermő hegyek királya. (Mikszáth Kálmán) Mi dolog az, hogy az állatok királya így leromlott a kezed alatt? (Móra Ferenc) || a. (vallásügy, választékos) Királyok királya: Jézus Krisztus. || b. Pünkösdi király: a) (népies) pünkösdkor rövidebb időre, rendsz. egy évre a falu fiatalsága vezetőjének megválasztott, némely helyen külön jogokkal felruházott legény; b) (átvitt értelemben) olyan személy, akinek a hatalma, vezető szerepe nagyon rövid ideig tart.
3. (játék) <A királyosdiban> a játszók egy-egy csoportjának a vezetője, kikiáltója. Adj király katonát! [Nem adok.]
4. (játék) <Magyar és francia kártyában> egy-egy színen belül az értékére nézve rendsz. második lap, ill. <a tarokk nem számozott kártyái közt> az a lap, amely egy színen belül az összes többi lapot üti. A zöld király. Piros királyt hív ki. □ Rossz kártyát osztottam magamnak! Négy király. (Jókai Mór) Azt is mondta, amit huszonegyezés közben szokott, ha tizenhétre király helyett ászt húz ki következő lapul, azt, hogy: Fuccs! (Gelléri Andor Endre)
5. (játék) <Sakkjátékban> az a figura, amely minden irányban egy kockát léphet, és amelynek vmelyik fél részéről történő elvesztése a játék végét jelenti. Sötét, világos király; megtámadja a királyt; királlyal lép. □ A királyod nem mehet sehová; ha ide megy, leüti a ló, ha ide megy, leüti a futó. (Karinthy Frigyes)
6. <Tekejátékban> a legmagasabb bábu, amelyet a többi bábu között középre állítanak. Kiütötte a királyt. □ A kuglizás nem olyan könnyű mesterség, ahogy képzelné az ember. Véletlenül minden kontár kicsapja a királyt ottan-ottan [= olykor-olykor]. (Petelei István)
Szólás(ok): ld. cigány. Közmondás(ok): Meghalt Mátyás király, oda az igazság: régóta nincs pártfogója a szegények, elnyomottak igazságának.