Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Az a művészet, amely a dallam, a ritmus és a harmónia eszközeivel érzések, hangulatok kifejezése és ébresztése végett hangszeren képezhető v. énekelhető, művészi hatás keltésére alkalmas zenei hangokat kapcsol egybe. A zene elmélete, története; zenét tanul: a) vmely hangszeren játszani t.; b) a zene elméletével foglalkozik. □ Aranyvégű cigarettákkal szolgáltunk. Zenéről folyt a szó. (Kosztolányi Dezső)
2. Hangszeren képezhető v. énekelhető, művészi hatás keltésére alkalmas hangoknak harmónikus és ritmikus egybekapcsolásából keletkezett mű, alkotás. → Összekötő zene; zenére → tesz; zenét ír, szerez. □ Bús zene, Rossz zene, új zene, divatos (Juhász Gyula) || a. Vmilyen szempontból (hely, korszak, társadalmi réteg, stílus, szerző) egységnek tekintett ilyen alkotások összessége. Liszt zenéje; bécsi, olasz zene; → abszolút zene; egyházi, népi zene; → világi zene; hangszeres, vokális zene; komoly, könnyű, nehéz zene; a romantika zenéje; a jelenkor zenéje. □ Csak Bach és Mozart van, más senki Az uram Bachért rajongott, aki a föltétlen muzsika s a fájdalom, melyet ez a sohasem szenvelgő, érzelmes zene elénk tár, tiszta, tárgyilagos, pontos. (Kosztolányi Dezső)
3. Az ilyen, előadott, eljátszott mű hangzása. Talp → alá való zene; a zene elhallgat, felhangzik, szól, zeng; a zene hullámai ←; zenére táncol; zenét hallgat. □ Elhal a zene, s a víg teremben Téli szél zúg. (Ady Endre) Lebegve árad édes, lágy zene. (Tóth Árpád) Egy lányka lemezt cserél | a rossz zenén kis lelke fellebeg | s oly szürke, mint ott fönt a fellegek. (Radnóti Miklós) || a. (átvitt értelemben, bizalmas) Az előadó zenekar, a zenészek együtt. Itt foglal helyet a zene! Megjött a zene is.
4. (átvitt értelemben, választékos) Vminek a zenéje: természeti v. beszédhangoknak ritmikus v. dallamos egymásutánja. A hullámok, a szél zenéje; vki beszédének a zenéje; a nyelv zenéje; a → szférák zenéje; a vers zenéje: a vers ritmusából és a versben használt szavak hangzásából adódó akusztikai hatás. □ [Hangjának] édes zenéje még most, sok-sok év múlva is a fülembe cseng. (Mikszáth Kálmán) Bús, őszi szél édes zenéje Csengjen fülembe csendesen. (Ady Endre) Elhallgat a tücsök zenéje. (Babits Mihály)
Szólás(ok): a jövő zenéje: olyan elképzelés, amelynek megvalósulása csak a (távoli) jövőben remélhető.