Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

KÖNYV [1] főnév -et, -e [e, e]
  • 1. Nagyobb terjedelmű szellemi alkotást v. több kisebb írásművet magában foglaló, írott v. nyomtatott íveknek, leveleknek egyik szélükön tartósan összefűzött egysége, amelyet rendsz. boríték, fedél véd. Fűzött, kötött könyv; → haránt alakú könyv; kézzel írott könyv; → kapcsos könyv; vki előtt v. számára → csukott könyv vmi; nyitott könyv: (átvitt értelemben is) olyan élet, lélek, megnyilatkozás stb., amelyhez mindenki hozzáférhet; nyomtatott, vaskos, vastag, vékony könyv; a könyv homloka ←; a könyv lapjai, levelei; a könyv oldala, metszése, háta v. gerince; a könyv sarka ←; a könyv táblája ←; a könyv megjelent, elfogyott, elkelt; a könyv fölé hajol; könyvbe → nyom; lapoz a könyvben; a könyvből olvas ki vmit; becsukja, behajtja, beköti, fellapozza, felvágja, forgatja, kinyitja, elolvassa, kiolvassa* v. végigolvassa a könyvet; vmely könyvet → herél; könyvet nyomtat; könyvet → köt; könyvet árusít, vásárol. □ Jó asszony, felelt az özvegy, Könyvem nincs több, csak ez az egy. (Vörösmarty Mihály) Egy könyvvel elaludtam, elfeledtem | kitenni a kezemből. (Kosztolányi Dezső) Könyvre költöttem minden pénzemet. (Szabó Lőrinc) || a. Ez mint szellemi alkotás, kül. mint a nevelés, a művelődés eszköze; olvasnivaló, olvasmány. → Históriás könyv; → imádságos könyv; ismeretterjesztő könyv; → szent könyv; szépirodalmi, tudományos könyv; → zsolozsmás könyv; a könyv bírálata, ismertetése; a könyv ereje, hatalma; (vallásügy) a könyvek könyve: a biblia; (választékos) a könyv ünnepe: könyvhét, könyvnap(ok); belebújik, belemerül, beletemetkezik, belevész a könyvbe; csak könyv(ek)ből ismer, tud vmit; mindig a könyvet bújja; könyvet → cserél a könyvtárban; falja a könyvet; bírálja, ismerteti a könyvet; könyvet ír vmiről; a könyvet nem lehet v. vki nem tudja → letenni. Könyvet ad a nép kezébe. A könyv a művelődés hathatós fegyvere. Szóláshasonlat(ok): úgy hazudik, mintha könyvből olvasná: természetes könnyedséggel, folyamatosan, gyakorlottan h. □ Ment-e A könyvek által a világ elébb? (Vörösmarty Mihály) Hol is tehettél szert ennyi jóra, ennyi Szépre, mely könyvedben csillog pazar fénnyel? (Petőfi Sándor) Az író számára mindig a legérdekesebb könyv a saját készülő munkája. (Babits Mihály) || b. (politika) <Színt jelentő jelzővel:> vmely állam álláspontjának, eljárásának igazolására kiadott okmányok gyűjteménye. → Fehér könyv; sárga, kék stb. könyv. || c. Könyv nélkül: szóról szóra, az eredetihez híven és emlékezetből. Könyv nélkül mondja, tudja a verset; könyv nélkül megtanul vmit.
  • 2. Tankönyv. A tanulók az iskolában kapják könyveiket. Bevágta az egész könyvet.
  • 3. (hivatalos) Nyilvántartásra, hivatalos v. üzleti jellegű bejegyzésekre való rovatos v. űrlapszerű lapoknak kötetet alkotó összessége. → Ellenőrző könyv; → értesítő könyv; → kézbesítő könyv; nyilvántartó könyv; a bukméker, a lakók könyve. □ Beírtak engem mindenféle Könyvbe | és minden módon számon tartanak. (Kosztolányi Dezső) || a. (kereskedelem) Olyan, rendsz. rovatos, számozott lapokból álló kötet, amelyet többnyire az illetékes hatóság hitelesít, s amelyben a kereskedő, ill. vállalkozó az üzleti eseményeket, a rájuk vonatk. könyvelési tételeket feljegyzi. Kereskedelmi, üzleti könyv; vásárlási könyv: a) hivatalos helyen kiállított füzet, amelynek szelvényeire kötött kereskedelem esetén vmely áru bizonyos mennyisége vásárolható; b) részletfizetésre történő vásárlási rendszerben a szervező központ által kiállított füzet a vásárló részére, amelybe az eladáskor a vásárolt áru értékét stb. bevezetik; (kereskedelem, 1945 előtt) adósok könyve: olyan üzleti k., melyben több személynek hitelt nyújtó üzletember nyilvántartja adósait és tartozásaikat. Könyveink átnézésekor kiderült, megállapítottuk, hogy …; a könyvbe bevezet vmit; a könyvet lezárja; könyvet vezet. Az üzleti könyvek vezetését törvény szabályozza. || b. (1945 előtt, bizalmas) Rovatos lapokból álló olyan könyv, amelybe a hitelbe vásárolt áruk nemét és értékét a kereskedő bejegyzi, és megőrzését a vevőre bízza. Könyvre vásárol a fűszeresnél. || c. Összefűzött üres levelekből (papírlapokból) álló, a füzetnél többnyire vastagabb tömb, amelyet rendsz. tartósabb és díszesebb kötés véd. Könyvbe másolta verseit. Könyvet vett, abba írogatta naplóját.
  • 4. (hivatalos) Néhány levélből (papírlapból) álló, kis alakú, rendsz. bekötött, gyak. arcképes okirat, igazolvány, amelyet vmely szervezet ad tagjainak, ill. amely szolgálati viszonyt igazol. Tagsági könyv. Fölvették a pártba, s megkapta könyvét. A háztartási alkalmazott már jelentkezett, könyvét is átadta. □ Szeptember 15-én kivette a könyvét meg a kis pénzét, ami benn vót, és elment a jó nagyságától. (Móricz Zsigmond)
  • 5. Egy-egy irodalmi mű, ill. szakkönyv nagyobb egysége, több fejezetet összefogó, magában foglaló része. Első, második könyv. A mű két könyvből, 16 fejezetből áll. || a. A bibliának egy-egy nagyobb, összefüggő és rendsz. önálló egysége. Mózes öt könyve; Jelenések könyve.
  • 6. (film, színház, bizalmas) Szövegkönyv, libretto. Az operett zenéje szép, de a könyv nem sokat ér.
  • 7. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Az élet, a természet, a történelem könyve: maga az élet, a természet, a történelem mint a reá vonatkozó ismeretek v. a belőle levonható tanulságok foglalata. □ A természet örök könyvét forgatni ne szűnjél. (Vörösmarty Mihály) Nem dicstelen a lap, melyet a magyar nemzet … a történelem könyvébe iktatott. (Kossuth Lajos) || a. (átvitt értelemben, választékos) A sors, a végzet könyve: <naiv, fatalista szemlélet szerint> a dolgok törvényszerű, szükségszerű rendje. Meg van írva a sors könyvében: így kell lennie, történnie, nem lehet rajta változtatni.
  • Szóösszetétel(ek): 1. könyvadomány; könyvalak; könyvárus; könyvboríték; könyvbúvár; könyvcím; könyvcsat; könyvcsere; könyvcsomó; könyvégetés; könyvforgalom; könyvgyűjtemény; könyvgyűjtő; könyvhalmaz; könyvírás; könyvkereskedő; könyvkiállítás; könyvkritika; könyvküldemény; könyvmelléklet; könyvnyomás; könyvolvasás; könyvolvasó; könyvrészlet; könyvsajtó; könyvsátor; könyvtartó; könyvzár; 2. ábécéskönyv; adókönyv; ajándékkönyv; álmoskönyv; anyakönyv; árukönyv; betétkönyv; cselédkönyv; daloskönyv; emlékkönyv; énekeskönyv; évkönyv; feketekönyv; forgatókönyv; főkönyv; füvészkönyv; gyógyszerkönyv; iktatókönyv; imakönyv; iskolakönyv; jegyzőkönyv; jóskönyv; jutalomkönyv; katonakönyv; képeskönyv; kézikönyv; lakbérkönyv; leckekönyv; leltárkönyv; másolókönyv; mázsakönyv; meséskönyv; mintakönyv; misekönyv; munkakönyv; népkönyv; nótáskönyv; nyelvkönyv; olvasókönyv; osztálykönyv; panaszkönyv; parancskönyv; pénztárkönyv; postakönyv; raktárkönyv; segédkönyv; szakácskönyv; szakkönyv; számlakönyv; szerkönyv; szertartáskönyv; szövegkönyv; tagkönyv; takarékkönyv; tankönyv; telefonkönyv; telekkönyv; történelemkönyv; történetkönyv; törvénykönyv; törzskönyv; vázlatkönyv; vendégkönyv; vénykönyv; verseskönyv; vezérkönyv; zsebkönyv; zsoldkönyv; zsoltárkönyv.
  • könyvnyi.