Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (mennyiségtan) Betűkből, számokból, jelekből álló kifejezés, amely vmely mennyiségtani összefüggést általános érvénnyel, röviden, rendsz. egyenlőség formájában fejez ki. A képletet felírja; levezeti a képletet. A háromszög területének képlete: am/2. A kör kerületének képlete: 2rπ. □ Mintha legszebb matematikai képleteimet valaki összekuszálta, szétdarabolta volna. (Tolnai Lajos) Matematikában a képletek, s a történelemben az évszámok szigorú diszciplinát adtak. (Babits Mihály)
2. (fizika) Ilyen kifejezés, amely mennyiségtani alakban fizikai összefüggést, törvényszerűséget fejez ki. A szabadon eső test útjának képlete: S = gt2/2. Az energia képlete: E = mc2. A szabadesés, a gyorsulás képlete.
3. (vegyi ipar) Az anyagot alkotó elemek vegytani jeleiből álló kifejezés, amely azt mutatja, hogy egy molekulában milyen atomok kapcsolódnak, és mennyi a számuk. → Szerkezeti képlet; → tapasztalati képlet. A kénsav képlete: H2SO4. A metán képlete: CH4 vagy
4. (közgazdaságtan) Gazdasági összefüggéseket betűkkel, jelekkel közlő, általános érvényű kifejezés. A profitráta képlete: p = m/c+v
5. (irodalomtudomány) A versnek ritmusában, rímeinek elhelyezésében és strófáinak fölépítésében megnyilvánuló szerkezetét jelekkel, számokkal, betűkkel feltüntető kifejezés. A ritmus képlete: a szótagok hosszúságát v. rövidségét, lábak szerinti tagolódását és hangsúly v. a nyomaték helyét mutató ilyen k. A Balassi-vers strófájának és rímei elhelyezésének képlete: 6, 6, 7; 6, 6, 7; 6, 6, 7; a, a, b; c, c, b; d, d, b.
6. (régies, irodalmi nyelvben) Alakzat, mintázat. □ A napvilág besüt , gömbölyű képletekben rajzolja magát a selyem szőnyegen. (Jókai Mór)
7. (biológia, régies) <Állati, növényi test(b)en> alakilag és szerkezetileg elkülönült, a szerveződés alacsonyabb fokára mutató, kisebb életfontosságú képződmény. A növényen képletek a tövis és a tüske. A pata, a karom, a tülök az állati test képletei.
8. (régies) Csillagkép, csillagzat. □ Jőjetek mind jőjetek Szép nyáréji képletek. (Madách Imre) Ez a csillagos ég nem azon ég volt, melyet ők ismertek. Más csillagok, más képletek ezek! (Jókai Mór)