Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Égő, izzó v. hirtelen ütéssel, súrlódással egy ponton fölhevített testről lepattanó apró tüzes részecske, ill. ezek tömege; sziporka. A kályhából kipattanó szikra; → eleven szikra; szikra hull vmiből; szikra ütése←; szikrát → csihol; szikrát v. szikrákat → szór vmi; szikrá(ka)t ver; szikrát vet, hány az izzó vas. A ló patkója szikrákat hányt a kövön. A mozdony szikráitól meggyulladt a tarló. □ A csákányok szikrák hánytak a kövön. (Gárdonyi Géza) Kicsi szikrából gyakran nagy tűz ég ki. (Babits MihályDante-fordítás) A szikrák úgy pattognak a kályhában, mint a kovácsok verik a vasat az üllőn. (Gelléri Andor Endre) || a. (átvitt értelemben) Szikrát v. szikrákat hány v. szór a szeme: a) fájdalmában úgy érzi, hogy szikrákat lát; b) erős érzelem, kül. düh, harag hatására feltűnően csillog a szeme. □ Gáspár úr méregbe jött, a szemei szikrákat szórtak. (Mikszáth Kálmán) || b. (átvitt értelemben, ritka) Csillogó tárgyról visszaverődve fel-felvillanó fény. □ Az övükbe tűzött fegyverek gyémántja fehér szikrákat ver minden mozdulatuknál. (Gárdonyi Géza)
2. (tájszó) Parázs (1). Szikrát visz a kályhába begyújtáshoz.
3. (fizika) Ellentétes töltésű elektromos sarkok között a kisüléskor (hang kíséretében) keletkező, pillanatnyi fény- és hőjelenség; villanyszikra.
4. (átvitt értelemben, választékos) Vmely érzésének, szellemi képességnek v. lelki sajátságnak rendsz. legcsekélyebb jele, megnyilatkozása. Az értelemnek egy szikrája; az öntudatra ébredés első szikrái; a remény utolsó szikrája. □ A régi tanítóktól követelt szánat [= szánalom] és félelem helyett másnemű félelem foglal el bennünket: félünk a nagy erejű s fényes tulajdonú bűn diadalmától Ilyen Shakespeare-nél III-dik Richárd, ördögi gonosz, minden szikrája nélkül az erénynek. (Vörösmarty Mihály) || a. (átvitt értelemben, régies, választékos) Isteni v. költői szikra: különleges, rendkívüli (költői) tehetség, elhivatottság. Hiányzik belőle az isteni szikra. □ A tudomány gyönyörű gyümölcse, Ezt hozta mennyből földre az isteni szikrát, ez oldott a butaság alól. (Berzsenyi Dániel) || b. (átvitt értelemben, ritka, sajtónyelvi) Vmely forradalmi mozgalom elterjedésének az első jele, csírája. Az agrármozgalom szikrái.
5. (átvitt értelemben, népies) Vmiből egy kevés, parányi, nagyon kicsi mennyiség. Egy szikra sem: semmi; egy szikrát sem ér. Egy szikrát sem értek belől. □ Te is leány vagy édes angyalom. Egy szikrával sem jobb a többinél. (Petőfi Sándor) || a. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben, népies) Egy kevés, parányi, nagyon kicsi. Ha csak egy szikra becsület volna benne, nem tenné. □ Egy szikra bor sem volt már a fejében. Egészen józan lett. (Jókai Mór) Benned nincs szikra költészet. (Csiky Gergely)