Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (gyak. többes számban) Régen elpusztult v. súlyosan megrongált építmény, épület többékevésbé megmaradt és gyak. a további romlás ellen műemlékként védett része. Az egri, a visegrádi vár romjai. □ Felhőbe hanyatlott a drégeli rom. (Arany János) Állok sírva, dalolva, árván | Az Akropolisz romjai alatt. (Juhász Gyula) Utazásaim közben egyszer ismeretlen romokhoz vetődtem. (Nagy Lajos)
2. (gyak. többes számban) Vmely megrongált, megsérült épület leomlott részeinek, törmelékeinek a tömege. A romok eltakarítása; romokban áll, hever: nagyobb részében elpusztult, tönkrement; rommá lő vmit: <építményt v. települést> úgy összelő, hogy nem marad benne ép rész. □ Jer, Szondi, velem | Drégel rom, erős Ali, gyönge hadad. (Czuczor Gergely) Elhagyá Murányt is a végső napsugár | Vár és szikla együtt egy óriási rom. (Arany János)
3. (átvitt értelemben) Vmiből nagy pusztulás, romlás, rombolás után megmaradt rész, maradvány. A vert had romjai a völgyben gyülekeztek. Vagyonának csak romjait sikerült megmentenie. □ Etele bukni fog, | De majd országa romjait megépíti Csaba. (Arany János) Döme romokon állt, egy élet romjain. (Babits Mihály) || a. (átvitt értelemben) Vmely társadalom, társadalmi rend megdöntése után annak megingott; de még mindig tovább élő maradványai. A feudalizmus, a királyság, a magát túlélt uralkodó réteg romjai. □ Véres napokról álmodom, Mik a világot romba döntik S az ó világnak romjain Az új világot megteremtik. (Petőfi Sándor)
4. (átvitt értelemben, költői) Vkinek v. vminek idő és a mulandóság által megrongált mivolta v. állapota. □ Most romok közt rom, azt kérdem Vajjon miért éltem én. (Gyulai Pál) Csupa rom és romlás a lelkünk. (Ady Endre) || a. (ritka, irodalmi nyelvben) Vmely romlásnak indult szervezetből, történeti alakulatból, országból, nemzetből megmaradt amaz elemek, részek, megnyilatkozások, amelyek a régi nagyságra emlékeztetnek. □ Megnehezült az idők viharos járása fölötted Oh haza! Sirhalmok hegyeid, és völgyed sírgödör, ősi Nagyságod nagy romja magad, még állasz, utósó Harcodat állván a vas erőszak ütései ellen. (Vörösmarty Mihály) || b. (ritka, választékos) <Megöregedés v. más ok miatt elmúlt női szépségből> azok a megmaradt vonások, amelyekből a hajdani szépségre következtetni lehet. Szépségének már csak romjai voltak.