Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

BÖLCSŐ főnév -t, -je [e] v. (régies) bölcseje [e-e]
  • 1. Fából készült, ív alakú talapzatra szerelt, ma már csak ritkán, főként még falun haszn. ringatható ágyacska, melybe a csecsemőt fektetik. Faragott bölcső; vhol → ringott a bölcsője; a csecsemőt bölcsőbe fekteti; bölcsőben ringatja gyermekét; ringatja a bölcsőt; vhol → ringatták a bölcsőjét. A bölcső mellett virrasztott. □ Szép vagy, alföld, legalább nekem szép! | Itt ringatták bölcsőm, itt születtem. (Petőfi Sándor) Nekem áldott az a bölcső, Mely magyarrá ringatott. (Arany János) Szegényember, hogy adod a bölcsőd? | – Csöpp a gyerek, hogy adnám a bölcsőt? (József Attila)
  • 2. (átvitt értelemben, választékos) <A köznyelvben csak néhány állandósult szókapcsolatban, a költői nyelvben egyébként is.> Az emberi élet kezdete, a csecsemőkor. A bölcsőtől a koporsóig; a bölcsőtől a sírig. □ A koporsó után épen azt képzelem, Ami bölcsőm előtt történt vala velem: Aluszom, jó álom, mihelyt elenyészek. (Csokonai Vitéz Mihály) A bölcső óta mit vertek fejedbe? (Petőfi Sándor)
  • 3. (átvitt értelemben, költői) Szülőhely, szülőföld. Ez a táj volt bölcsője. □ Hazádnak rendületlenűl Légy híve, oh magyar; Bölcsőd az s majdan sírod is, Mely ápol s eltakar. (Vörösmarty Mihály)
  • 4. (átvitt értelemben, választékos, tudományos) Az a hely, ahol vmi keletkezett, ahonnét vmi származik, ahová vminek a kezdete, eredete visszanyúlik. A gótika a reneszánsz bölcsője. A népek bölcsője: Ázsia. Görögország, a tudományok és művészetek bölcsője.
  • 5. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Az az idő(szak), kor, amelyben vmi kezdődött; vminek kezdeti szakasza. □ Műipar, valamint kereskedés, még bölcsőben léteznek nálunk. (Széchenyi István) A nyelvészet … Révaiig, úgy szólva, bölcsejében volt. (Arany János) A dráma még bölcsejében szendereg. (Gyulai Pál)
  • Szóösszetétel(ek): bölcsőének; bölcsőháló; bölcsőringás; bölcsőringatás.
  • bölcsős.