Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
NEDV [e] főnév -et, -e [e, e]
Általában folyadékszerű anyag.
1. Gyümölcsnek kisajtolható, kipréselhető v. kicsorgó leve. A gyümölcsök ízes nedve; a szőlő nedve.
2. A fában, általában a növényekben keringő folyadék; sejtnedv, tejnedv. A fák nedve. Az ópium a mák fejének tejszerű nedve. □ A föld bő nedvet ád a plántált olajfának. (Csokonai Vitéz Mihály) Mit remegsz? él, bár lekötve Szunnyad olykor [a fa] téli nedve, Természetben nincs halál. (Arany János)
3. (irodalmi nyelvben) Az emberi v. az állati testben levő v. ott képződő különféle folyékony anyag (vér, vizelet, könny, gyomornedv stb.). □ Haj! csakugyan meglelted utóbb a harc mezejében | végvesztedet ifju. | Itt idegen porban temetődöl , Messze szüléidtől s nem fogják sírodat a bús Hölgyek szép szemeik nedvével elönteni. (Vörösmarty Mihály) A szíved hajtó élő drága nedv A mi bús vérünktől is gazdagult. (Tóth Árpád) Elissza nedveim a láz. (József Attila)
4. (költői) Iható folyadék, ital, víz. □ A kristálytiszta csermely kiválja üdítő nedvét. (Vas Gereben) || a. (ritka, irodalmi nyelvben) Bor. □ Rozgonyit is többen éltetik a borral | Csak Toldi nem eszik, nem is iszik, hallgat; Senki nem is látná az-nap ugyan kedvét, | Meg se csippentené Eger áldott nedvét. (Arany János) Ha Tokaj a bortermő hegyek királya, Somlyó se kutya Aranyszínű nedve behűtve a világ bármelyik pecsenyeborával fölveszi a versenyt. (Mikszáth Kálmán)