Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Az a személy, aki a művészetek, főként a képző-, ipar- v. zeneművészet vmely ágában hivatásszerűen alkotó tevékenységet folytat, ill. irodalmi, zenei, táncművészeti stb. alkotásoknak közönség számára való előadásával foglalkozik. Híres, igazi, közepes, nagy, világhírű művész; művész a javából; érdemes, kiváló művész; isten áldotta művész. □ A kritikának egész szép tárgya, barátaim, a mű, Nem pedig a művész. (Berzsenyi Dániel) Művész hazája széles e világ; A hirnév országutját lakja ő (Arany János)
2. Vminek a művésze: az a művész, író, költő, aki művészetének vmely mozzanatában v. ágában kiváló, mesteri teljesítményt nyújt. A szép beszéd, a csendélet, a lélekrajz, a melódiák, a rendezés, a szerkezet, a verselés művésze; az ecset, a nyelv, a véső művésze. || a. (átvitt értelemben, gyak. bizalmas) Az az ember, aki vmely tevékenységet nagy hozzáértéssel, mesteri ügyességgel folytat v. végez. A labdarúgás, a szó, a tréfacsinálás művésze. Művész a díszítésben. □ A kisasszony valóságos művésze a kalligrafiának [= a szépírásnak]. (Ambrus Zoltán) || b. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Vmiben rendkívül ügyes ember. Művész vagy, hogy operajegyet tudtál szerezni. Én nem vagyok olyan nagy művész, hogy ezt meg tudjam csinálni.
3. (ritka, gyak. tréfás) Bohém életfelfogású és viselkedésű, művészi tevékenységet folytató személy.
4. jelzői használat(ban) (ritka) Művészre valló, rá jellemző, művészek közt szokásos; művészi (2, 3). Művész életfelfogás, gondolkodás, hajviselet.