MŰVÉSZ főnév -t, -ek, -e [ë, e]
- 1. Az a személy, aki a művészetek, főként a képző-, ipar- v. zeneművészet vmely ágában hivatásszerűen alkotó tevékenységet folytat, ill. irodalmi, zenei, táncművészeti stb. alkotásoknak közönség számára való előadásával foglalkozik. Híres, igazi, közepes, nagy, világhírű művész; művész a javából; érdemes, kiváló művész; isten áldotta művész. □ A kritikának egész szép tárgya, barátaim, a mű, Nem pedig a művész. (Berzsenyi Dániel) Művész hazája széles e világ; A hirnév országutját lakja ő
(Arany János)
- 2. Vminek a művésze: az a művész, író, költő, aki művészetének vmely mozzanatában v. ágában kiváló, mesteri teljesítményt nyújt. A szép beszéd, a csendélet, a lélekrajz, a melódiák, a rendezés, a szerkezet, a verselés művésze; az ecset, a nyelv, a véső művésze. || a. (átvitt értelemben, gyak. bizalmas) Az az ember, aki vmely tevékenységet nagy hozzáértéssel, mesteri ügyességgel folytat v. végez. A labdarúgás, a szó, a tréfacsinálás művésze. Művész a díszítésben. □ A kisasszony
valóságos művésze a kalligrafiának [= a szépírásnak]. (Ambrus Zoltán) || b. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Vmiben rendkívül ügyes ember. Művész vagy, hogy operajegyet tudtál szerezni. Én nem vagyok olyan nagy művész, hogy ezt meg tudjam csinálni.
- 3. (ritka, gyak. tréfás) Bohém életfelfogású és viselkedésű, művészi tevékenységet folytató személy.
- 4. jelzői használat(ban) (ritka) Művészre valló, rá jellemző, művészek közt szokásos; művészi (2, 3). Művész életfelfogás, gondolkodás, hajviselet.
- Szóösszetétel(ek): 1. művészakadémia; művészalbum; művészbál; művészbejáró; művészcsalád; művészcsoport; művészecset; művészegyüttes; művészélet; művészfilm; művészgárda; művészhaj; művésziskola; művészjelölt; művészkalap; művészkéz; művészklub; művészkolónia; művészlap; művészműhely; művésznyakkendő; művésznyomor; művészpár; művészremek; művészszoba; művésztehetség; művésztípus; művésztrükk; művészvér; 2. életművész; előadóművész; erőművész; festőművész; filmművész; hegedűművész; iparművész; íróművész; képzőművész; népművész; nyelvművész; színművész; szobrászművész; táncművész; zeneművész; zongoraművész.
- művészes.