Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Magasabb helyről arra az alacsonyabb helyre ereszkedik, amely eredeti kiindulópontja v. tartózkodásának állandó helye, szilárd alapja (szokott lenni). Leereszkedik a madár a fára, a repülőgép a földre. □ Leereszkedett kötélen a vár faláról. (Gárdonyi Géza) Átvágott az egyik réten, leereszkedett a domb oldalán. (Karinthy Frigyes) || a. Szokásos magasabb helyzetéből lejjebb, rendsz. a föld felé ereszkedik. Leereszkedik a felhő, a köd. □ Ereszkedik le a felhő, Hull a fára őszi eső. (Petőfi Sándor) || b. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) <Nap, ill. este, éj> leszáll. □ A nap éppen leereszkedett a keresztény városrész mögött. (Gárdonyi Géza) Mikor leereszkedett az alkonyat , kimentek a kert hátsó részébe. (Kosztolányi Dezső)
2. <Ember, állat, jármű magasabb helyről> lassan, fokról fokra, ill. nehézségek közt lefelé megy v. lemegy. A hegy túlsó oldalán óvatosan leereszkedett. A kocsival valóságos nyaktörés volt ott leereszkedni. □ A Vaskapu-szoroson át leírhatatlan fáradsággal ereszkedtünk le Hátszeg völgyébe. (Móricz Zsigmond) || a. Vmibe fogódzva, kapaszkodva lefelé, a mélybe engedi magát. Leereszkedik egy kötélen a kútba. Leereszkedett a toronyból. □ Összekötött ingekből és rongyokból készült kötélhágcsón ereszkedett le a pincébe. (Kuncz Aladár)
3. (kissé népies) Lassan, nehézkesen leül. Leereszkedett a lócára. □ Az öreg fáradtan ereszkedett le egy vén karszékbe. (Mikszáth Kálmán) Hirtelen leereszkedett. (Krúdy Gyula)
4. (átvitt értelemben, rendsz. rosszalló v. gúnyos) Leereszkedik vkihez: magasabb beosztásának, vélt v. olyan társadalmakban, amelyekben kiváltságos osztályok, rétegek vannak valóban magasabb társadalmi helyzetének tudatában és azt többé-kevésbé éreztetve, hosszabb-rövidebb időre kapcsolatba lép olyasvalakivel, akit magánál vmely szempontból alacsonyabb rendűnek tart. Nem szeretem, ha valaki leereszkedik hozzám. Nem ereszkedett le hozzánk. Csak ritkán ereszkedett le a néphez. □ [Gertrud (belép)] Ottó, no jőjj! látod leereszkedek, s magam jövök hozzád. (Katona József) || a. (átvitt értelemben, néha rosszalló) Leereszkedik vmihez: <nagyobb műveltségű v. finomabb ízlésű személy> hangjában, stílusában megpróbál alkalmazkodni vmely alacsonyabb műveltségű v. kevésbé kifinomult ízlésű közönséghez. □ Én leereszkedem közönségemhez, dacára annak a régi biztatásnak, hogy a közönséget emeljem magamhoz. (Vas Gereben) || b. (átvitt értelemben, ritka) Leereszkedik vmihez v. vmik közé: <magasabb szellemi szinten levő, igényesebb személy> vmely szerényebb(nek), igénytelenebb(nek), hozzá méltatlan(nak tartott) dologgal foglalkozni kezd, egy alkalommal részt vesz benne. □ Költők kivételesen leereszkednek a népdalhoz. (Arany János) Nem ereszkedett le többé a nagyközönség mulatságai közé. (Jókai Mór)