Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Fából v. ércből, (ritka) kőből készített, hosszúkás, befedhető, olykor díszes láda; ebbe fektetik s ezzel együtt temetik el a holttestet. Diófa, fenyőfa koporsó; a koporsó fedele, oldala; koporsóm → zártáig; koporsóba → száll. Még életében megrendelte a koporsóját. (szójárás) Adjon Isten minden jót, diófából koporsót. Szóláshasonlat(ok): Ég és föld között lebeg, mint Mohamed koporsója: nagyon bizonytalan, kétes helyzetben van. □ Az egyiknek csináltatott Fehér márványkő koporsót, A másiknak csináltatott Veres márványkő koporsót. (népköltés) Republicanus vagyok s az leszek A földalatt is ott a koporsóban! (Petőfi Sándor) Bénán esünk koporsóba, De: így éltünk vitézmódra. (Ady Endre) || a. Ez a láda a belezárt holttesttel együtt. → Szeget ver vkinek a koporsójába; → kikíséri vkinek a koporsóját. Sírva borul a koporsóra. A koporsót leeresztik a sírba. Koporsóját a gyászolók tömege kísérte ki a temetőbe. □ Elmentünk a kórház halottas házába a koporsóért, amelyet fekete lepelbe takarva négyen a vállukra emeltek. (Kuncz Aladár)
2. (átvitt értelemben) <A bölcsővel mint az emberi élet kezdeti szakaszával szembeállítva:> halál. Bölcsőtől a koporsóig: születéstől a halálig; a bölcső és a koporsó között. □ S a bölcsőd s koporsód közti ür Századoknak szolgált mesgyeül. (Arany János) || a. (átvitt értelemben, költői) Teljes megsemmisülés; pusztulás. □ Nemzetek, országok! gyászos koporsóba döntő vas igátok Nyakatokról eddig le nem rázhattátok. (Bacsányi János) Ebben a nádfedeles kis hajlékban múlt életem koporsóját láttam. (Móricz Zsigmond)
3. (játék, bizalmas) Olyan, alakjával koporsóra (1) emlékeztető fadoboz, amelyből némely szerencsejátékban a játékos, ill. a játékvezető a lapokat lehúzva, a játékhoz oszt. A krupié a soron következő bankár elé tolta a koporsót.
Közmondás(ok): Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen: semmi munkát, szolgálatot nem lehet ingyen kívánni.