Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Bíborcsigának festékanyagul használt nedve, ill. az a sötétpiros festékanyag, amelyet az ókorban a bíborcsigából készítettek, ma pedig vegyi úton gyártanak.
2. (átvitt értelemben, költői) E festékanyag színére emlékeztető sötétpiros szín. A vér bíbora; ajka bíbora. □ Ajkad virági szebbek Mint rózsa bíbora. (Csokonai Vitéz Mihály) Rőten a vér bíborától Végre a nap földerűlni mer. (Vörösmarty Mihály)
3. (irodalmi nyelvben) Ilyen színűre festett finom szövet, ill. ebből készült ruha, kül. palást, köpeny. Bíborba, → selyembe öltöztet vkit. □ A szegény városokat borítja füstbe, porba, Csak hogy drága kőből igyék s takaródzék bíborba. (Csokonai Vitéz Mihály) Én rossz zsaketben bóbiskálok, Az ős Kaján vállán bibor. (Ady Endre) || a. (irodalmi nyelvben) Uralkodói és főpapi ruha. Bíborban született: <főként a bizánci császár gyermekeinek elnevezéseként:> királyi, fejedelmi származású. □ Mindenkinek ki van jelölve a munkája, akár bíborban született, akár rongyban. (Gárdonyi Géza) Királyi bíbor elvásik És rongy lesz. (Juhász Gyula) || b. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben, régies) Az uralkodói hatalom, méltóság. □ Mint sem oly | nagyot bakázzon [= bukjék] a bíbor, bizonnyal | előbb feláldoznak tíz Bánkot is. (Katona József) || c. (átvitt értelemben, régies) A bíbornak egyházi méltósága v. annak jelképe.
4. (népies) Bíborhere. Fél holdon bíbort termel.
5. jelzői használat(ban) (költői) Bíborhoz hasonló színű: bíbor hajnal, ajak. □ Az est bíbor sugára Búcsúzva száll a kék hegyen. (Bajza József) Arany hajó futva szegdel Bíbor habot. (Arany János) Ázatnám ajkamat borús, bibor borokkal. (Tóth Árpád)