Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

KEBEL [e-e] főnév keblet [e-e], keblek [e-e], keble [e-e]; v. (választékos) -t, -ek, -e [e, e] (választékos)
  • 1. Az ember felső testének elülső része; mell. Dagadó, hullámzó kebel; keble → piheg; vkinek a keblén → függ; keblére → fogad vkit; → ráborul valakinek a keblére; □ Keblemre hajtva fejecskéjét, alszik Kis feleségem mélyen, csendesen. (Petőfi Sándor)
  • 2. Női mell, emlő. Hófehér kebel. □ Midőn anyám keblén viselt még, ezer reménnyel volt tele. (Sárosy Gyula) Arca piros volt a csattanásig, keble pihegett a feszülésig. (Eötvös Károly)
  • 3. A mell a rajta levő ruhával együtt. Keblére tűzte a kitüntetést, a virágot. □ S a rózsát, mely sírján termett kedvesének, Levette kebléről. (Petőfi Sándor) Ah, mint vágytalak én kebelemre tűzni, Ah, mint vágylak most is, szívem szép leánya! (Tompa Mihály)
  • 4. (népies) Az ember melle és az ezt takaró ruha közötti rész, tér. Kebelébe rejti a pénzt. Mi van a kebeledben? □ Betette a katona az elgyötrött … kis madarat az inge kebelébe, és együtt aludtak. (Tömörkény István) A leány hirtelen a keblébe dugta a levelet. (Móricz Zsigmond)
  • 5. (költői) A szív mint az érzések jelképes székhelye. → Szorult kebel; → üres kebel; vkinek a keble → mélye; a kebel rejteke ←; dagad a keble: nagyon boldog; → emelkedik a keble; → elszorul a keble; → kitágul a keble; → megrezdül vkinek a keble; → összeszorul a keble; → tágul a keble; keblébe → zár (vkit); → bezárja a keblét (vki előtt); → elszorítja a keblét vmi; hányja a → hab keblét; vmi → összeszorítja vkinek a keblét. □ Isten hozzád Keblem hű lyánykája! (Kölcsey Ferenc) Az nem lehet, hogy annyi szív Hiában onta vért, S keservben annyi hű kebel Szakadt meg a honért. (Vörösmarty Mihály) S ez az igaz költő, ki a nép ajkára Hullatja keblének mennyei mannáját. (Petőfi Sándor)
  • 6. (átvitt értelemben, régies, irodalmi nyelvben) Vminek rendsz. öblös belseje. □ Én addig itt virágokat Tűzök hajam közé, Most nyílnak, íme keblüket Friss harmat öntözé. (Vörösmarty Mihály) Bort ide a billikomba! föl vele! | Csengjen össze tiszta ezüst kebele. (Arany János)
  • 7. (mindig birtokos személyraggal) (átvitt értelemben) Vmely szervezet, csoport belső, saját közössége, köre. Vminek kebelébe, kebelében, kebeléből; a hadsereg, a szövetség kebelében; → visszatér az egyház kebelébe. A bizottság elnökét és titkárát saját kebeléből választja. □ Vajon képes lesz-e kebeléből [a Kisfaludy Társaság] annyi ítészi erőt állítani ki, mennyi ezen bírálásokra szükséges? (Arany János) Ukraniában az orthodox keleti egyház kebelébe léptem. (Jókai Mór)
  • Szólás(ok): ld. hát, kígyó.
  • Szóösszetétel(ek): kebeldagasztó; kebelszorító.
  • kebeles v. kebles; kebelű v. keblű.