FIGURA főnév ..rát, ..rája
I. Vminek az alakja v. vmilyen alakot ábrázoló, megtestesítő kép, ill. tárgy.
- 1. Embert, állatot, ritk. vmely tárgyat ábrázoló dísztárgy. A kirakat tele van apró figurákkal. || a. (művészettörténet) <Képzőművészeti alkotáson> embert v. állatot (képzeletbeli lényt) ábrázoló elem. A kép egyik legsikerültebb figurája; a szoborcsoportozat figurái.
- 2. Vmilyen alakúra formált tárgy. Kenyérbélből apró figurákat csinál.
- 3. <Sakkban v. más hasonló játékban:> bábu. A fekete figurákkal játszik. □ Ökölbe szorított balkezére támaszkodva
szemlélgette a bábokat, melyek a régi, repedezett viaszkosvásznon sorakoztak, s olykor-olykor húzott egy figurát. (Kosztolányi Dezső) Felállították a figurákat. Miklós a feketéket, Károly a fehéreket, a fehér futó hiányzott. (Nagy Lajos) || a. <Kártyában> olyan lap, amelyen emberi alak van ábrázolva.
- 4. (régies) Ábra, rajz. □ [A fal] Korommal írt furcsa figurákkal Van telefirkálva. (Petőfi Sándor)
- 5. (ritka, irodalmi nyelvben) Termet, alak. □ A bőre sötétbarna, a figurája olyan, mintha egy parasztnak maszkírozott atléta lenne. (Nagy Lajos)
II. Személy, ill. megjelenése, megnyilatkozása.
- 1. (irodalmi nyelvben, film, színház) <Írásműben v. filmben> a szerzőtől ábrázolt v. a színésztől alakított, megjelenített személy; alak. A darab figurái reális alakok. Az epizódalakok kitűnő figurák. A regény figurái sablonosak. □ A kómikus részeges figurát játszott a színen. (Krúdy Gyula) A mozgókép megállt s
szóra nyílt szájjal, felemelt kézzel állva maradtak a figurák. (Karinthy Frigyes)
- 2. (gyak. rosszalló) <Külsejében v. gondolkozásmódjában, ill. viselkedésében> különös, furcsa, rendsz. nevetséges alak (1, 2). Micsoda figura!; régimódi, torzonborz figura; figurát csinál magából. □ Gyönyörű figura lehettem, a patkós csizmában és kajla cilinder kalapban! (Gárdonyi Géza) Egy félbolond és kellemetlen figurát tapasztaltam
házadnál. (Krúdy Gyula) || a. <Külső megjelenésében> nem mindennapi, meglepő, érdekes személy. □ Csak nézett a nagy szakállú bibliai figurára, akit sohasem látott. (Gárdonyi Géza)
III. Vmely szerkezeti v. formai egység, mozzanat, változat.
- 1. (táncművészet) Táncfigura; többféle mozdulatból álló táncnak egyik részlete v. fajtája. Ezt a figurát nem tudom megtanulni. □ Henry a füzértáncot a többi tizenöt páron figuránként végig dirigálja. (Jókai Mór) || a. (zene) <A verbunkosban> sajátos ütemű utótétel.
- 2. (sport) <Vívásban> vmely jellegzetes testtartással v. mozdulattal meghatározott állás.
- 3. (játék) Vmely társasjáték menetének egy szakasza v. a játéknak, ill. a játék egy szakaszának változata. A lórum utolsó figurája. || a. (játék) <Kirakós kártyajátékban, türelemjátékban> a játék menetének egy változata. Egy új figurát talált ki a kirakós játékban.
- 4. (irodalomtudomány) Költői alakzat (6). Stílusa figurákban bővelkedik. □ [A dagályos stílusú írók] tropusaik és figuráik gazdag tárházában felhalmozva tartják beszédök ékességeit. (Eötvös József) Hogy [a királyfi] őrült, az való; s való, hogy az kár; S kár, hogy való: bolondos egy figúra. (Arany JánosShakespeare-fordítás)
- 5. (bizalmas) <Nemi érintkezésben> vmely testhelyzettel meghatározott forma, mód.
IV. Komolytalan v. helytelen eljárás, magatartás.
- 1. (népies) Tréfának szánt cselekvés, magatartás; móka. Csak úgy figurából mondta. Csináljunk valami jó figurát! □ A vén ember
úgyis csak figurát csinál mindenből. (Móra Ferenc)
- 2. (argóban, rosszalló) Megrovást érdemlő szokás, módszer, eljárás, magatartás. Hát ez micsoda figura már megint? Mindig valami új figurát találnak ki.
- Szóösszetétel(ek): gipszfigura; operettfigura; papírfigura; sakkfigura; táncfigura.
- figurácska; figurájú.