Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

FÉLRETESZ ige
  • 1. tárgyas <Tárgyat> olyan helyre tesz, ahol nincs közvetlenül előtte, nincs kéz alatt v. az útjában; oldalra v. vmely félreeső helyre tesz. Félreteszi a széket az útból. Félretette az elolvasott könyveket.
  • 2. tárgyas <Tárgyat, anyagot, pénzt> nem használ fel, nem fogyaszt el, hanem olyan helyre tesz, ahol érintetlenül marad, hogy későbbi alkalmas időben felhasználhassa v. vkinek odaadhassa; megőriz, meghagy. A szűkösebb napokra lisztet, zsírt tett félre. Öreg napjaira csinos összeget tett félre. Ezt a játékot félretesszük a gyerekeknek jövőre. □ Csak éppen egy kis ebéddel kínállak meg. Félretettem neked. (Gárdonyi Géza) Itt megvan a kosztja, kvártélya. Ruhát is kap majd. A bérét félreteheti. (Kosztolányi Dezső) || a. tárgyas <Könyvtárban könyvet, üzletben árucikket> nem tesz vissza a kölcsönözhető v. eladható dolgok szokásos helyére, hogy hamar odaadhassa annak aki érte jön. Ezeket a könyveket még fogom használni, legyen szíves félretenni őket. Nem tudta megvenni az órát, mert nem volt nála pénz, de megígérték neki, hogy félreteszik holnapig. □ Tegye félre ezt a kaszát ide a sarokba. Majd meggondolom még … (Mikszáth Kálmán) || b. (tárgy nélkül) <A rendelkezésére álló összegből, anyagból> egy részt, bizonyos mennyiséget megtakarít, érintetlenül megőriz, nem használ fel. Félretesz vmiből. A nyalánkságból félretett a gyerekeknek. □ Utálom a bohémséget. Házias vagyok, takarékoskodom, félreteszek. (Kosztolányi Dezső)
  • 3. tárgyas <Tárgyat, munkaeszközt egy időre v. egyszer s mindenkorra> érintetlenül hagy, nem folytatja a vele való foglalkozást. Félreteszi az → aktát. Félretette a kézimunkát, sietett ki a konyhába. Ezt a könyvet már hónapokkal ezelőtt félretettem, nem értem rá tovább olvasni. □ Ha nem tudsz mást, mint eldalolni Saját fájdalmad s örömed, Nincs rád szüksége a világnak, S azért a szent fát [= költői lantodat] félre tedd. (Petőfi Sándor) Néhány percre félretette az írást s elgondolkozott. (Tolnai Lajos) || a. tárgyas (átvitt értelemben) <Cselekvést egy időre v. végleg> abbahagy. Fontosabb teendőit félretette, és levélíráshoz fogott. Félretett minden szórakozást, csak a munkájának élt.
  • 4. tárgyas (átvitt értelemben) <Személyt> fontosabb hatáskörből jelentéktelenebbe áthelyez, kevésbé fontos beosztásban alkalmaz, vezető állásából elbocsát. Tízévi szolgálat után elhelyezték a központból, félretették. □ Az öreg gróf valami olyat szalasztott ki a száján, hogy amint az a házasság meglesz, akkor a Konczurt is majd félretegyük valami csendes kis hivatalba. (Jókai Mór) || a. Félretesz az útjából vkit: saját érvényesülése érdekében kíméletlenül elbánik vkivel, rendsz. elmozdíttatja állásából.
  • 5. tárgyas (átvitt értelemben) <Vmit, kül. vmely törvényt, szokást, érzést> nem vesz tekintetbe, hanem azzal nem törődve cselekszik v. kezd el vmit. Félretesz minden illemet, szemérmet. Tegyük félre a frázisokat, és beszéljünk nyíltan! Félretette aggodalmát, nekivágott a nagy feladatnak. A közös munka idejére félretették a haragot. □ Az új törvényt sem teheti félre, mert az is fennálló törvény … (Arany János) Ferenc félretett minden etikettet s … átkarolta a leánynak mind a két térdét. (Jókai Mór) félretehető; félretétel; félretetet v. félretétet; félretett; félretevés; félretevő.