Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Élőlény lassabban haladva és így a vele menőktől elszakadva> hátrább marad. Elmarad a többiektől; a hosszú úton elmaradt. □ Én majd előremegyek s kiengesztelem az anyádat Maradj el egy kicsit. (Mikszáth Kálmán) Egy [tehén] mindíg elmaradt a csorda mellett, Magányosan jött, mint a mélabú. (Juhász Gyula) || a. (átvitt értelemben) Elmarad (vkitől, vmitől v. vki, vmi mögött): nem halad, nem tart lépést vele, nem változik vminek megfelelően, mással v. a többivel együtt; mögötte marad vkinek, vminek; nem tud elérni vkit, vmit. Elmarad a → világtól. A gabonaárak elmaradtak az iparcikkek árától. □ Tétlen aki áll, Vagy elmarad, vagy eltiportatik. (Vörösmarty Mihály) Átok reá, ki gyávaságból Vagy lomhaságból elmarad. (Petőfi Sándor) Én itt elmaradtam a világtól. (Arany János)
2. <Tárgy v. ritk. testrész> leesik v. leszakad és ottmarad; elvész. □ A szentesi híd alatt Rézsarkantyúm elmaradt, elmaradt. (népköltés) Kinek egyik keze, egyik lába maradt el a csatatéren. (Jókai Mór) || a. <Vmi, amin a haladó személy v. tárgy túljutott,> a haladó mögött marad. Elmaradt mögötte a hegység. □ Fut gályám, elmarad a part. (Petőfi Sándor) Mögöttem elmarad a város. (Tóth Árpád)
3. (átvitt értelemben) <Munkája végzésében> késedelmeskedik. Tanulmányaiban betegsége miatt elmaradt. Elmaradt a szántással. || a. (átvitt értelemben) Kevesebbet teljesít, mint más. Elmarad vmiben, vkitől; elmarad vmitől v. vmi mögött: vmely célt nem tud elérni, attól bizonyos távolságra marad <mert munkáját nem teljesíti a tervezett v. kívánatos mértékben>. Elmarad kitűzött céljától. □ Nem maradok el tőled a nagylelkűségben. (Jókai Mór) Sok a gróf, s egyik a másiktól nem akar [fényűzésben] elmaradni. (Tolnai Lajos) || b. (átvitt értelemben) Elmarad vkitől, vmitől v. vki, vmi mögött: kevésbé értékes nála; nem ér a nyomába; nem ér fel vele. A fiú elmaradt apjától. □ Költői toll és pontos útleírás mind elmarad a való mögött. (Jókai Mór) Mindíg elégedetlen volt a művel, Mely elmaradt nagy álmai mögött. (Juhász Gyula)
4. (bizalmas) <Csecsemő, gyermek> huzamosabb ideig nyugton marad. Jó kis fiú, egész nap elmarad magában.
5. Távol marad, máshol időzik, gyak. késik, és várat magára. Sokáig elmaradt hazulról. □ Váljatok el tőlem hírüladni, | Hogy nem fog sokáig Toldi elmaradni. (Arany János) Máskor is hosszabban elmaradt. (Gárdonyi Géza) || a. Vhol nem jelenik meg, ahova rendsz. járni szokott. Az iskolából minden héten elmaradt egyszer-kétszer. □ Ha egyik elmaradt egy nap, az után valamennyi kérdezősködött. (Jókai Mór) Az anya egyetlen csütörtökön se maradt el. (Kosztolányi Dezső) || b. Elmarad vhonnan: nem jár többet vhova, ahova eddig gyakran ellátogatott. Elmarad vkitől: elhagy v. cserbenhagy vkit; hűtlen lesz hozzá. A régi barát elmaradt a háztól. □ Harmatos búzát arattam, Szeretőmtől elmaradtam. (népköltés) Elmarad tőlünk szeretett barátnénk. (Berzsenyi Dániel) A jó szomszéd bátya Öccs urától elmarad sokára. (Petőfi Sándor)
6. <Várt v. várható körülmény, tervezett esemény> nem következik be. A hatás elmaradt. A mai előadás elmarad. □ Ha föltámad haragom szélvésze, Nem marad el fejek beverése. (Petőfi Sándor) A célba vett vadászat elmarad. (Arany JánosShakespeare-fordítás) || a. <Időszakosan visszatérő cselekvés v. jelenség> nem ismétlődik, nem jelentkezik többé; megszűnik, abbamarad. A rohamok enyhülnek, a hányás elmarad. □ Az epidémia ideje alatt a tarokkpartik is elmaradtak. (Jókai Mór)
7. (régies) <Folyamatos cselekvés> nem folytatódik; abbamarad. □ Ideje volna ott kezdeni tán, Hol a más héti munka elmaradt. (Arany János) A kacagás nemsokára elmaradt, sírás lett a vége. (Jókai Mór)
8. <Előadandó műnek, tervezett munkának vmely része> nem kerül előadásra, elvégzésre, tárgyalásra; elhagyják, kihagyják. Ez a rész elmarad. Az utolsó fejezet a vizsgán elmarad. Az előjáték a felújításban elmarad.
9. (rendsz. tagadó értelmű mondatokban) Nem marad el: szerephez jut, alkalmazzák; nem hiányzik. A fejlett mezőgazdaságból nem maradhatnak el a gépek.
10. (népies) <Személy> hozzátartozók nélkül, árván marad. □ Miklós a tizedik esztendőben járván, Kimult szegény apánk s ő elmaradt árván. (Arany János)