Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (ásványtan, vegyi ipar) Sárga színű, nagy fajsúlyú, igen képlékeny, nem oxidálódó nemesfém (Au); a legértékesebb fémek egyike. Mosott arany: folyóvízből mosással nyert a.; természetes arany; tiszta arany: vegyítetlen a.; aranyat ás, mos. Szóláshasonlat(ok): tiszta, mint az arany: teljesen tiszta <folyadék, főként bor>. □ Az apám úgy járt, mint a vakmerő, aki elindul aranyat ásni. (Móricz Zsigmond)
2. Legnagyobb részben ezt a fémet tartalmazó ötvözet; az ékszeripar egyik legfontosabb alapanyaga. Olvasztott, öntött, hengerelt arany; → vont arany; → tört arany; aranyba foglal vmit; (átvitt értelemben) aranyba kellene foglani vkit: nagyon meg kellene becsülni; aranyból van; kalapálja, kovácsolja, lágyítja, nyújtja az aranyat. □ Gyémántos, aranyba foglalni való asszony! (Jókai Mór) || a. jelzői használat(ban) Ilyen anyagból való, ebből készült. Arany edény, ékszer, sarkantyú. □ A korona nagyon drága, Nem való az a királyra Arany pálca a markában, Csavarjuk ki hamarjában. (Petőfi Sándor) A doktor bácsi | hideg kezén arany gyűrűsorok. (Kosztolányi Dezső) || b. jelzői használat(ban) Aranyozott. Arany kötésű könyv. || c. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben) Arany szív: értékes emberi tulajdonságokban bővelkedő, nemes, szerető szív. Arany szíve van.
3. Ebből a fémből vert pénz; aranyérme. Körmöci, Napóleon arany; arannyal fizet. Valutát és aranyat rejtegetett a lakásán. (átvitt értelemben) Aranyért sem kapni: semmi pénzért, semmiért a világon nem k. □ Az öv szíjában találtak egy kis zacskó aranyat, meg mindenféle ezüstpénzt. (Gárdonyi Géza) Egy szelencéből kilenc körmöci arany gurult ki csalafinta kacajjal. (Kosztolányi Dezső) || a. Általában pénz, gazdagság. Aranyra szomjas: pénzsóvár; minden arannyá válik a kezében: mindenből hasznot tud húzni, minden vállalkozása nagy anyagi haszonnal jár. □ Arany nyit zárakat, Kihozza rabság mélyiből Vitézlő ifjakat. (Vörösmarty Mihály) Meghal minden és elmúlik minden, De él az arany és a vér. (Ady Endre) || b. (ritka) Ebből az anyagból készült tárgy. □ A vár piacára ezüstöt, aranyt, Sok nagy becsü marhát máglyába kihordat. (Arany János)
4. (közgazdaságtan) Ez a fém mint a vert pénz egyik alapanyaga s mint pénz, általános csereeszköz és az áru értékmérője. Az arany árfolyama. Az áruforgalomban az általános egyenérték szerepét az arany tölti be.
5. Aranyszál (1). Arannyal hímez, kivarr vmit. □ Villog az ezüst kard s az arany paszomány. (Csokonai Vitéz Mihály) El kellene pirúlniok, | midőn ezüst-arannyal varrt övek | verődnek a lábszáraikra. (Katona József)
6. (irodalmi nyelvben) Aranyszín(ű fény). Aranyba v. aranyat játszik. □ Az afrikai oroszlán fényes sörénye a nap fényében aranyat játszik. (Jókai Mór) Ennek az őszi napnak aranya Még a miénk. (Tóth Árpád) || a. jelzői használat(ban) (irodalmi nyelvben) Aranyhoz (12) hasonló, aranyszínű. □ Arany kalásszal ékes rónaság (Petőfi Sándor) Fönn az arany nap sütött. (Tóth Árpád) Arany ősz pompázza a lapályt. (Babits Mihály)
7. jelzői használat(ban) Zavaró körülményektől mentes, kellemes, derűs <élet, életszak, életmód>. □ Bodon uram arany szabadságidejét élvezte. (Tolnai Lajos) Emlékszik az arany napokra, Ugy-e emlékszik, édesem? (Ady Endre)
8. jelzői használat(ban) Arany középút v. (régies) középszer: szélsőségektől, túlzásoktól tartózkodó s ezért a legjobbnak tartott magatartás. Horatius az arany középút költője. □ Boldog, ki A gazdagság és szegénységtől távol, Arany középszer, benned hisz, remél. (Gyulai Pál)
9. (bizalmas) Aranyom: <kedveskedő, becéző megszólításként>. □ Elmegyek aranyom, nézek valamit. (Tolnai Lajos) Nem hagylak ott aranyom, ne félj semmit. (Mikszáth Kálmán) || a. jelzői használat(ban) <Kedveskedő, becéző megszólításban>. □ Kocsmárosné, arany virág, Ide a legjobbik borát. (Petőfi Sándor)
Közmondás(ok): Az arany a sárban is csak arany: az értékes ember akkor is értékes marad, ha megvetésben, mellőzésben van része. Hallgatni arany (, beszélni ezüst): sokszor jobb, ha nem mondjuk ki, amit gondolunk; a hallgatás sokszor hasznosabb a beszédnél. Nem mind arany, ami fénylik: nem minden értékes, ami annak látszik. Ki korán kel, aranyat lel: a szorgalmas, munkás élet jó módhoz vezet.