Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l. ) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
CSÓK főnév -ot, -ja
1. Vkinek, vminek szeretetből, gyöngédségből, tiszteletből, társadalmi szokásból v. a szerelmi vonzalom kifejezéseként zárt, majd felpattantott ajakkal történő érintése. Anyai, baráti, csattanós, cuppanós, forró, szerelmes csók; → nyelves csók; → zamatos csók; csók zsarolása →; a csók tüzében →; → csattan a csók; csókot ad vkinek: megcsókolja; csókot → dob; csókot → hint; csókot → lehel vkire, vmire; csókot → lop; csókot → nyom vkire, vmire; csókot → rabol; csókot → szór; csókot vált; csókot → vet; (átvitt értelemben ) (sok, számtalan) csókot küld: <levélben a legbizalmasabb üdvözlésként>; csókkal búcsúzik; vkinek arcát csókkal borítja el (→ elborít); vkinek az ajakát v. száját csókkal zárja le (→ lezár); → megfojtja a csókjával v. csókjaival; csókkal illeti ruhája szegélyét. □ Kínok égtek a szülőkebelben, Hogy bucsúmnak csókját rá leheltem. (Petőfi Sándor) Ha szájam csókra csucsorítom, Ha csók-vágy nélkül is csókot esdek, | Heléna,
akkor is téged kereslek. (Ady Endre) A régi templomot estenden megkerülték, hogy a félhomályban
egy-két csöndes és hosszú csókot váltsanak. (Krúdy Gyula)
2. (költői ) Testi egyesülés, ölelés (2), szeretkezés. □ Dalol, dalol hangtalan Lóri, Termi a pénzt bőven a csókja. (Ady Endre)
3. (cukrászat ) Tojásfehérjével készített apró, kerek, édes sütemény. Mézes, mogyorós csók. || a. (cukrászat ) Habcsók.
Szóösszetétel(ek): 1. csókszomjas; csóktolvaj; csókvágy; 2. békecsók; búcsúcsók; habcsók; júdáscsók; kézcsók; nyelvcsók.
csóktalan.